Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich wzięło udział w Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego w dniu 14 maja 2022 r. w Przelewicach. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach został mianowany sercem Województwa Zachodniopomorskiego na majowy weekend - takiego określenia użył Marszałek Olgierd Geblewicz otwierając  pierwszą edycję wydarzenia. Festiwal miał na celu prezentację bogactwa kulturowego, tradycji kulinarnych, rękodzieła, rzemiosła oraz wielu innych aktywności mieszkańców regionu. 

Nasze Stowarzyszenie zaprezentowało swoją działalność na stoisku, na którym promowano atrakcje turystyczne 21 gmin z całej Polski zrzeszonych w Stowarzyszeniu, znajdujących się na Cysterskim Szlaku. Zaprezentowaliśmy odwiedzającym szeroką ofertę turystyczną regionów w postaci materiałów reklamowych: przewodników, map, ulotek tematycznych a także licznych gadżetów i krówek cysterskich. Największym powodzeniem cieszył się „Przewodnik po Gminach Cysterskich”, który zawiera informacje o każdej gminie i łatwo z nim zaplanować wakacyjny urlop w swojej okolicy lub w bardziej odległym regionie. 

Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią, organizacji takich wydarzeń dało się zaobserwować duże zainteresowanie turystyką lokalną i chęcią zwiedzania bliskich a niedocenianych przez lokalnych mieszkańców miejsc. Wielu odwiedzających stoisko Stowarzyszenia pytało o mapę rowerową by móc zwiedzać Szlak Cysterski na dwóch kołach.  

Celem tak dużego przedsięwzięcia jakie miało miejsce w Przelewicach było podkreślenie tego co rodzime, nasze, prawdziwe, naturalne.  Dziękujemy gminom, które przesłały materiały i gadżety reklamowe na Targi w Katowicach. Wykorzystaliśmy je w Przelewicach i z całą dzięki nim nasze stoisko było atrakcyjne co widać na złączonych zdjęciach.