Gmina Wągrowiec położona jest około 60 kilometrów od Poznania. Należy administracyjnie do województwa wielkopolskiego i powiatu wągrowieckiego, etnograficznie przynależy do Pałuk, obejmujących północno-wschodnią część Wielkopolski. Prawie w całości wchodzi w obręb makroregionu Pojezierza Wielkopolskiego. Pod względem geomorfologicznym Gmina Wągrowiec leży na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej, w Pasie Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, na Równinie Wągrowieckiej, w środkowej części Pradoliny Wełny. W wartościach bezwzględnych wznosi się na wysokość 70-90 m n.p.m. Z północy na południe przez teren Gminy przebiega rynna polodowcowa, w której utworzyło się 15 jezior o łącznej powierzchni 1147,67 hektarów.
Krajobrazowo teren uzupełniają kompleksy leśne, które stanowią 20 procent powierzchni gminy, w tym unikalny 31-hektarowy Rezerwat „Dębina”. Dominują w nim liczne ponad 270-letnie dęby, wśród nich uznany za pomnik przyrody „Dąb Korfantego”. Na terenie Gminy Wągrowiec znajduje się 421 obiektów zabytkowych, w tym 46 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Perłą na światową skalę jest najstarszy w Polsce drewniany kościół z przełomu lat 1373/74 w Tarnowie

Pałuckim, zaliczany do klasy „O”, charakteryzujący się unikalną późnorenesansową polichromią wnętrza. Godnym polecenia jest kościół z lat 1863-1866 oraz późnobarokowy dwór Grabowskich w Grylewie, kościół konstrukcji zrębowej w Potulicach, kościół z XVI wieku w Łeknie, pałac w Wiatrowie z połowy XVIII wieku wraz z parkiem krajobrazowym, zaś szczególnie grobowiec w kształcie piramidy rotmistrza wojsk napoleońskich - Franciszka Łakińskiego w Łaziskach. Początki tutejszego opactwa cysterskiego sięgają końca XIV wieku Mnisi przyszli tu z pobliskiego Łekna, gdzie w połowie XII wieku doszło do najstarszej wielkopolskiej fundacji cysterskiej. Opactwo w Wągrowcu funkcjonowało do 1835/36 roku. Pozostał po nim budynek klauzury oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tzw. Opatówce mieści się Muzeum Regionalne. W malowniczo położonej Gminie Wągrowiec łączy się tradycja z nowoczesnością. Wszystkie działania podejmowane przez tutejszy samorząd nastawione są na kreowanie nowoczesnej i otwartej wsi z jednoczesnym pielęgnowaniem i wzmacnianiem tradycji wielkopolskich. 

Teren Gminy jest wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu. Krajobraz tworzą malownicze lasy i pola, w które wkomponowane są piękne jeziora i rzeki, zachęcające do uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Najlepiej rozwiniętą bazę turystyczno- ekreacyjną oferują nadjeziorne wsie Kobylec i Kamienica. W Kobylcu skorzystać można z boisk wielofunkcyjnych na obiekcie Orlik i ze strzeżonego kąpieliska, ze zjeżdżalnią Anakonda oraz placem zabaw.

W Centrum Rekreacyjno – Turystycznym w Kamienicy na wypoczywających czeka strzeżona plaża, kompleks sportowy wraz z zewnętrznym fitness i placem zabaw, a miłośnicy sportów wodnych uprawiać mogą windsurfing i żeglarstwo. Aktywnie spędzić czas można również na nowoczesnych boiskach w miejscowościach Żelice, Pawłowo Żońskie, Kamienica, Kobyleci Sienno.

Dla osób spędzających aktywnie czas na rowerze godny polecenia jest biegnący przez Gminę „Cysterski Szlak Rowerowy”, a dla pieszych - szlak czerwony, na którym można kontemplować przyrodę i pogłębiać swoją wiedzę o niej. Ciekawą ofertę stanowią ścieżki edukacyjne w Łęgowie, Siennie, Bracholinie i Grylewie. Z tymi jakże ciekawymi i bogatymi historycznie miejscami wiążą się cykliczne imprezy kulturalne, z najatrakcyjniejszym „Jarmarkiem cysterskim” odbywającym się corocznie w Łeknie w pierwszą niedzielę lipca. Uzupełnieniem atrakcji jest agroturystyka, oferująca m. in. jazdę konną, wędkowanie oraz grzybobranie.


Gorąco zapraszam do odwiedzenia naszej gminy.

 

 

 

 

 

 

 

Free business joomla templates