Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką - rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym Spisz. Ich odrębność, odmienna historia i kultura a jednocześnie wzajemne przenikanie się tworzą specyficzny klimat „pogranicza”, dostrzegany już na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności tej krainy. Na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska znajdują się najciekawsze miejsca polskich Tatr: Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Orla Perć, Wołoszyn, Świnica.
Na cysterskim szlaku słynnej Gminy Bukowina Tatrzańska znajduje się miejscowość Czarna Góra, gdzie gospodarzami są cystersi z opactwa w Mogile. Na miejscu pierwotnego drewnianego kościółka pw. Przemienienia
Pańskiego (z lat 70. XX wieku) mnisi wznieśli nowy, w stylu regionalnym. Nowa Parafia została erygowana w 1996 roku. Z dawnego kościółka zachował się ołtarz główny miejscowej snycerki i siedmiogłosowe organy. Warty uwagi jest duży obraz (4x2,75 metra) Wieczerzy Pańskiej na góralskim ganku z widokiem Tatr, w tle - Ostatnia Wieczerza. Autor, Wasal Stasiach, wykonał również pozostałe obrazy, które zdobią wnętrze kościoła.

Gmina jest atrakcyjna o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią można przemierzać tatrzańskie szlaki, które liczą około 210 kilometrów, zimą można oddać się białemu szaleństwu. Bezpieczne trasy narciarskie,
dbałość o snowboardzistów, a przede wszystkim dobra, wzorowana na krajach alpejskich organizacja stacji narciarskich w Gminie Bukowina Tatrzańska, sprawia że należą one do czołówki zimowych ośrodków w Polsce. Trasy są dobrze przygotowane, oświetlone, sztucznie dośnieżane i systematycznie unowocześniane. Działają dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętu i szkoły narciarskie. Stacje mają zaplecze usługowe, handlowe i gastronomiczne. Największe stacje w gminie to: Kotelnica Białczańska i Bania w Białce Tatrzańskiej, „Olczań-ski” i „Rusiń-ski” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Hawrań” w Jurgowie oraz „Koziniec” i „Litwinka-Grapa” w Czarnej Górze.
Po górskich wędrówkach, biegach czy intensywnych zjazdach warto skorzystać z basenów termalnych - „Terma Bukovina” w Bukowinie Tatrzańskiej
i „Terma Bania” w Białce Tatrzańskiej, które oferują kompleksy rekreacyjno-rehabilitacyjne z rozległymi aneksami SPA. Są to jedne z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Liczba miejsc noclegowych na terenie Gminy przekracza 20 000. Baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana od pokoi gościnnych w gospodarstwach rolnych przez trzygwiazdkowe pensjonaty po czterogwiazdkowe hotele.

 

 

   
   

 

 

 

 

Free business joomla templates