Gmina Koprzywnica położona jest w dolinie Wisły i nad jej dopływem, rzeką Koprzywianką, w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim. Jest to gmina miejsko-wiejska na skraju wiślanej doliny, przy ruchliwym historycznym szlaku komunikacyjno– handlowym, łączącym Kraków z Sandomierzem. Miejscowościami gminy są: miasto Koprzywnica, osiedle Cegielnia i Zarzecze oraz wsie: Beszyce Górne, Błonie, Ciszyca, Dmosice, Gnieszowice, Kamieniec, Krzcin, Łukowiec, Niedźwice, Postronna, Sośniczany, Świężyce, Trzykosy, Zbigniewice-Wieś, Zbigniewice- Kolonia. W Koprzywnicy zachowany został do dziś XIII-wieczny układ urbanistyczny miasteczka. Przez gminę przebiega Szlak Jagielloński, skupiający się wokół słynnych „Podróży do przeszłości 1386- 1611”, podczas których miłośnicy podróżowania mają możliwość podążania śladami królów, kupców i artystów. Ciekawostką jest, iż to właśnie na rynku w Koprzywnicy odbywały się dawniej znane w całej okolicy jarmarki. Koprzywnica leży również na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym, który słynie z nowoczesnych sadów, unikatowych zabytków i bogatego dziedzictwa kulturowego.

W Koprzywnicy znajdują się dwie parafie: pw. św. Floriana, do której w 1995 roku sprowadzono relikwie św. Floriana oraz Matki Bożej Różańcowej (powstała w 2000 roku z podziału parafii św. Floriana). Niekwestionowaną perełką koprzywnickiej ziemi jest kościół pocysterski wraz z ocalałym wschodnim skrzydłem klasztoru. Mnisi przybyli tu przed 1185 rokiem i przebywali do kasaty konwentu w 1820 roku. Pocysterski kościół pw. Najświętszej Maryi Panny ma obecnie za patrona również św. Floriana, a jego architektura prezentuje średniowieczne wzorce cysterskich budowli. Spośród romańskich detali na uwagę zasługuje m.in. portal znajdujący się od strony części klasztornej. We wnętrzu świątyni można podziwiać liczne polichromie oraz późnorenesansowy sarkofag Niedrzwickich. Nie lada atrakcję stanowi odrestaurowana piwnica braci cystersów, w której niegdyś trzymano znakomite wina. Udostępniona gościom często służy jako miejsce, w którym mają okazję zasmakować regionalnych przysmaków. Przybywający tutaj w czerwcu, mogą odpocząć w cieniu cysterskiej jabłoni podczas „Pikniku Cysterskiego”.

Kościół Matki Bożej Różańcowej z 1470 roku, figurujący w starych kronikach także jako kościół pod wezwaniem Św. Ducha, to kolejny zabytek architektury sakralnej na terenie Gminy. Od zamierzchłych czasów w Wielką Sobotę, podczas rezurekcji, można tutaj zobaczyć niepowtarzalny pokaz koprzywnickich „bziuków”, czyli wydmuchiwanie słupów ognia przygotowanych przez strażaków. Ciekawostką jest również fakt, iż to jedyne takie widowisko w Polsce, odbywające się podczas wieczornej Mszy rezurekcyjnej. Warto także na chwilę refleksji zatrzymać się przy ważnych miejscach - pomnikach upamiętniających ważne historycznie dla gminy wydarzenia – powstanie styczniowe oraz ruch oporu w czasie II wojny światowej.

Odwiedzając Gminę w maju można bawić się na dorocznym Święcie Ziemi Koprzywnickiej, wziąć udział w „Biegu Jędrusiów”, posłuchać koncertu lokalnych solistów, zespołu ludowego Powiślanie czy Młodzieżowej Orkiestry Dętej. To też okazja, aby zakupić dzieła lokalnych twórców – obrazy wyszywane haftem krzyżykowym lub wstążkowym, kwiaty z bibuły, rzeźby czy ręcznie robioną biżuterię. W czerwcu, w otoczeniu pocysterskiego zespołu klasztorno-kościelnego, można pobiesiadować z rodziną, skryć się w cieniu cysterskiej jabłoni, pozwiedzać niedostępne na co dzień pomieszczenia, wyjść na kościelną wieżę, samodzielnie odszukać cysterski skarb. Można
również posmakować niezwykłych regionalnych przysmaków, prezentowanych podczas konkursu kulinarnego „Tradycja zapisana w smaku”.

Krajobraz gminy oraz bogactwo architektoniczne stały się natchnieniem twórczym dla artystów – malarzy z kraju. Organizowane cyklicznie plenery malarskie i rzeźbiarskie wpisały się na trwałe w koprzywnickie pejzaże. Są okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczulenia na klimat, nastrój i niepowtarzalne piękno regionu. Powstałe dzieła można podziwiać na wystawie organizowanej w domu kultury.

 

   
   

 

 

 

 

Free business joomla templates