Gmina Jemielnica jest położona we wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie strzeleckim. Powierzchnia gminy wynosi 113 km kw. W jej skład wchodzi siedem sołectw: Barut, Centawa, Gąsiorowice, Jemielnica, Łaziska, Piotrówka i Wierchlesie. Około 70 procent powierzchni gminy zajmują łąki i lasy. Te ostatnie tworzą kompleks wchodzący w skład obszaru chronionego krajobrazu Lasów Stobrawsko-Turawskich. Oznakowane ścieżki rowerowe z pewnością zainteresują wielbicieli wędrówek. Bogactwem gminy są również zasoby czystej wody powierzchniowej - zespół stawów w Jemielnicy i Gąsiorowicach oraz dostęp do zasobów wody podziemnej zgromadzonej aż w trzech Głównych Zbiornikach Wód Podziemnych. Na krajoznawczą atrakcyjność gminy wpływa jej usytuowanie w interesującym krajobrazie jak i spora liczba wartościowych zabytków historycznych. Wieś Jemielnica to jedna z najstarszych wsi na Śląsku Opolskim. W 1283 roku książę opolski Bolko I osadził w Jemielnicy cystersów fundując im klasztor i kościół. Obecnie zespół klasztorny jest prawdziwą wizytówką gminy. Kościół klasztorny obecnie parafialny pw. Wniebowzięcia NMP łączy w wystroju wnętrza i sylwetce architektonicznej styl gotycki i barokowy. Na szczególną uwagę zasługuje jego imponujące wnętrze. Cenne malowidła i piękne rzeźby, szesnaście barokowych ołtarzy i rokokowe organy to najwyższe osiągnięcia śląskiej sztuki snycersko–rzeźbiarskiej okresu barokowego.

Atrakcją zespołu jest również kościół Wszystkich Świętych, który do 1810 roku pełnił rolę kościoła parafialnego, a w którym do dziś można podziwiać pięknie zachowane fragmenty polichromii gotyckiej. Całość zespołu klasztornego jest malowniczo usytuowana między stawem i dawnym kanałem młyńskim z historycznym centrum wsi, tworząc jedyny w swoim rodzaju kontekst krajobrazowy. Dniem, który od niedawna na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych gminy jest 1 maja. Wtedy to na całej ulicy Wiejskiej rozstawiają się kramy z pamiątkami. Można nabyć m.in. wyroby rękodzieła artystycznego, monetę okolicznościową, rycerskie zbroje, drewniane miecze, zrobione na wzór tych średniowiecznych oraz biżuterię, a także lokalne piwo i miody pitne.

Oficjalnym otwarciem Jarmarku Cysterskiego jest barwny orszak konnych rycerzy, niewiast oraz braci cystersów, który kroczy przez zabytkową część Jemielnicy, zaczynając przy pocysterskim spichlerzu a kończąc pod samą sceną. Jak na średniowieczny jarmark przystało nie może zabraknąć obozu rycerskiego ulokowanego w pięknym ogrodzie przyklasztornym, pokazów walk rycerskich, atrakcji i zabaw oraz warsztatów dla dzieci w zakresie czerpania papieru, pisania gęsim piórem, garncarstwa, archeologii eksperymentalnej, pokazów rzemiosł dawnych: tkactwa, kaletnictwa, kowalstwa, krawiectwa - historyczne stroje wraz z przebieralnią i możliwością fotografowania.

 

 

  

 

Free business joomla templates