Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich oraz Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach wzięło udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych w Poznaniu. W dniach 17 – 19 lutego Tour Salon skupiły wystawców przedstawiających oferty turystyczne z Polski i zagranicy. Odwiedzający mieli okazję poznać kulturę różnych regionów, skosztować produktów kuchni tradycyjnej czy posłuchać utworów ludowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Była to świetna okazja by przed sezonem zaplanować wakacyjny wypoczynek.

Nasi wystawcy prezentowali atrakcje turystyczne gmin będących członkami OSGC. Prezentowali foldery, mapy turystyczne i przewodniki. Była to promocja głównie w oparciu o obiekty cysterskie i pocysterskie, ale nie tylko. Nie sposób było pominąć także infrastruktury rekreacyjno – sportowej oraz bazy noclegowej, które dają turystom możliwość kompleksowego planowania wypoczynku. W przypadku większości gmin stowarzyszonych są to istotne elementy dla rozwoju turystyki weekendowej, nie tylko tzw. pielgrzymkowej, często jednodniowej.

Obsługa stoiska – pracownicy biura OSGC oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zachęcali do skorzystania z oferty zwiedzania Opactwa O. Cystersów i Ekomuzeum. Dla zainteresowanych osób Ekomuzeum udostępniło bezpłatnie bilety uprawniające do zwiedzania obydwóch obiektów. Nie zabrakło również zapowiedzi festynu historycznego „Mnisi i Hutnicy” – organizowanego corocznie prze Opactwo i Ekomuzeum oraz jarmarków cysterskich, które obywają się w gminach OSGC.

Część osób odwiedzających stoisko kilkukrotnie podróżowało już Szlakiem Cysterskim i planują poznać go na nowo. Inni znali go tylko z publikacji i być może po raz pierwszy zwiedzą obiekty cysterskie. Każdy, kto zatrzymywał się przy stoisku otrzymywał pamiątkowy gadżet z logiem OSGC.

Muzeum Przyrody i Techniki przyjęło zaproszenie do pracy OSGC w charakterze członka wspierającego. Na jego terenie znajduje się Wielki Piec, który jest jednym z najcenniejszych, zachowanych do dziś śladów działalności Cystersów. Współpraca z pewnością wpłynie pozytywnie na promocję Stowarzyszenia i Ekomuzeum, a Wielki Piec będzie kolejnym rozpoznawalnym elementem na Szlaku Cysterskim. Już za niespełna miesiąc, w dniach 17 – 19 marca Wąchock wspólnie z OSGC i Ekomuzeum pojawi się na Targach Regionów Turystycznych „Na Styku Kultur” w Łodzi.

 

  

Free business joomla templates