W najbliższą sobotę 24 września o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego na Podklasztorzu odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem władz państwowych, samorządowych, parlamentarzystów oraz zaproszonych gości i mediów z okazji 840 ROCZNICY UFUNDOWANIA KLASZTORU OPACTWA CYSTERSÓW W SULEJOWIE ORAZ 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI.

Wspomnienie wydarzenia historycznego z 1176 roku, za sprawą fundatora księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, które zapoczątkowało dzieje zakonu Cystersów na ziemi sulejowskiej pokrywa się w tym roku z bardzo ważną i znaczącą 1050 rocznicą Chrztu Polski. Dzieje kościoła na ziemiach polskich, a także zaistnienie państwowości Polski to dwa integralne filary naszej historii.

Fundacja klasztoru Cystersów w Sulejowie miała miejsce w 1176 roku. Dokonał jej książę Kazimierz II Sprawiedliwy, sprowadzając zakonników z opactwa Morimond w Burgundii (obecnie w Szampanii) i przeznaczając im ziemie położone nieopodal przeprawy przez Pilicę w Sulejowie. Inicjatywę księcia wsparli, także finansowo, biskup krakowski Fulko oraz arcybiskup gnieźnieński Piotr Łabędź, szczególnie zasłużony opiekun konwentów cysterskich.

Legenda o powstaniu klasztoru mówi o polowaniu księcia Kazimierza w porastającej tę okolicę puszczy. Książę miał się podczas pogoni za jeleniem odłączyć od drużyny. Tymczasem nadeszła silna burza. Szukającego – wśród wichury, błyskawic i zacinającego ulewnego deszczu – otuchy w modlitwie księcia dobiegł z nieba głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę cię do sług twoich”. Słysząc to, książę padł na ziemię i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, ujrzał wokół siebie dwanaście lwów, które doprowadziły go do dworzan. Na pamiątkę tego zdarzenia miano umieścić w kościele dwanaście rzeźb lwów.

Dziś pragniemy nawiązać do rocznicy i wydarzeń z przed 840 lat w kontekście obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Chcemy je przeżyć w pobożnej atmosferze, dlatego w tym czasie codziennie odprawiany jest Różaniec Św., a w sobotę 24 września odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Polski, fundatorów i darczyńców opactwa oraz parafian. Na tę wyjątkową uroczystość serdecznie zapraszają przeor o. Augustyn Węgrzyn oraz władze Miasta i Gminy Sulejów.

Free business joomla templates