Po raz pierwszy w historii swojej działalności Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich pojawiło się na Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki. W dniach 8 – 10 kwietnia w Kielcach AGROTRAVEL skupiły wystawców z całej Polski i z zagranicy oferujących atrakcyjny wypoczynek na wsi. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z kulturą różnych regionów, podziwiać rękodzieła i wyroby artystyczne oraz skosztować specjałów kuchni tradycyjnej – a wszystko to przy akompaniamencie zespołów folkowych.

 

W ideę targów wpisało się również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich, które prezentowało walory gmin stowarzyszonych w oparciu o obiekty cysterskie i pocysterskie, ale nie tylko. Materiały promocyjne gmin stowarzyszonych przedstawiały szeroki wachlarz innych atrakcji turystycznych Szlaku Cysterskiego – parków rekreacyjnych, obiektów sportowych, ścieżek pieszych i rowerowych, miejsc noclegowych. Nie zabrakło również zapowiedzi wydarzeń kulturalnych.

Na stoisku dostępna była najnowsza publikacja OSGC pt. „Szlak Cysterski” zawierająca charakterystyki oraz fotografie obiektów cysterskich i pocysterskich z gmin stowarzyszonych. Nie zabrakło gadżetów promocyjnych Stowarzyszenia: długopisów, notesów, zawieszek zapachowych  czy cukierków reklamowych. Wszystkie produkty opatrzone były logotypem OSGC. Dodatkową formą promocji był zorganizowany przez obsługę stoiska konkurs, który miał na celu rozpowszechnienie nazwy Stowarzyszenia, w szczególności na portalu społecznościowym.

Wzorem poprzedników Gmina Wąchock jako aktualny opiekun Stowarzyszenia zaprezentowała produkty charakterystyczne dla swojego regionu. Dzięki uprzejmości sponsorów Pana Pawła Nowaka oraz Państwa Haliny i Sławomira Sajeckich na stoisku OSGC zorganizowano degustacje wędlin z Wąchocka oraz wąchockiego pieczywa na zakwasie. Są to produkty wytwarzane według dawnych receptur, wielokrotnie nagradzane za tradycyjny smak.

W organizację stoiska aktywnie włączyło się Opactwo O. Cystersów z Wąchocka. Ojcowie zaprezentowali ceramikę inspirowaną sztuką cysterską: krzyże, aniołki, filiżanki, kufle. Opowiadali o sposobie wyrabiania tych produktów, pracy i życiu w klasztorze. Zainteresowanym przestawiali ofertę Opactwa – zwiedzanie kompleksu klasztornego, kuchnię cysterską, noclegi. Wzbudzali ciekawość zwłaszcza tych osób, którzy pamiętają Cystersów tylko z historii. W chwili obecnej istnieją bowiem tylko cztery obiekty cysterskie, w których toczy się życie zakonne, a wszystkie z nich położone są w małopolskiej części Szlaku Cysterskiego.

Zakonnicy wraz z obsługą stoiska promowali także działalność OSGC. Prezentowali dorobek naukowy i kulturowy zakonu św. Bernarda. Zwracali uwagę na konieczność współpracy w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego, pozyskiwania nowych członków i funduszy zewnętrznych.

Kadencyjność władz Stowarzyszenia oraz zmiany siedzib biura stwarzają możliwości prezentowania się w nowych lokalizacjach i promowania wszystkich regionów, przez które przebiega Szlak Cysterski. Udział w Targach AGROTRAVEL pozwolił OSGC dotrzeć do nowych grup odbiorców, co z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój turystyczny małopolskiej pętli Szlaku Cysterskiego.

 

 

 

 

Free business joomla templates