W dniach 25-27 lipca 2014r. w Bierzwniku w województwie zachodniopomorskim już po raz piąty odbyła się impreza pod nazwą  „3 dni na Cysterskim Szlaku”.

Obchody „3 dni na Cysterskim Szlaku” rozpoczęły się Nocnym Turniejem Tenisa Stołowego oraz nocną projekcją filmów. W sobotę 26 lipca przez cały dzień odwiedzający mogli zwiedzać pocysterskie opactwo w Bierzwniku ze studentami archeologii UAM w Poznaniu, zobaczyć życie w obozowisku rycerskim oraz turniej rycerski,  zobaczyć pokazy motocykli, najeść się do syta podczas biesiady rycerskiej, a na scenie posłuchać koncertu Kwartetu Smyczkowego „STRAORDINARIO z Filharmonii Gorzowskiej, zespoły LEMKO TOWER oraz gwiazdy wieczoru zespołu GOLDEN LIFE. Na zakończenie sobotnich targów zebrani goście mogli podziwiać iluminacje świetlne „MUZYKA.ŚWIATŁOW.WODA” oraz wraz ze studentami UAM w Poznaniu zwiedzić klasztor nocą. W niedzielę natomiast od rana trwały zawody wędkarskie i turniej szachowy, a na scenie posłuchać można było Dziecięcy Zespół „ŚWIETLIKI”, „BIERZWNICZANKI”, „POGODNA JESIEŃ” oraz na koniec posłuchać saksofonisty Eugeniusza Markowskiego, natomiast na wzgórzu klasztornym zobaczyć inscenizację historyczną dotyczącą przybycia cystersów na ziemie województwa zachodniopomorskiego.

Częścią odbywającej się w Bierzwniku imprezy były także jubileuszowe V Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, podczas których swoje wyroby prezentowali wystawcy z Polski, m.in. Opactwo Cystersów z Wąchocka, Opactwo Cystersów z Winnik, rękodzielnicy, rzemieślnicy oraz artyści, a także przedstawiciele klasztorów z Niemiec i Białorusi.

Swoje stoisko podczas dwóch dni trwania Targów miało także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Odwiedzający mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi wszystkich gmin zrzeszonych, a także samego Stowarzyszenia. Wolontariusze Anna Widuch i Marcin Gałuszka-Biernacki tradycyjnie już ubrani byli w stroje imitujące habity cysterskie co również wzbudzało zainteresowanie stoiskiem. 

Free business joomla templates