„Rola i znaczenie dziedzictwa cysterskiego we współczesnej Polsce” to tytuł konferencji popularnonaukowej przygotowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich na VIII Forum Szlaku Cysterskiego w Polsce, które odbyło się w dniach 19-22 września br. w Bardo (woj. dolnośląskie). Autorzy referatów tematycznych podjęli podstawowe zagadnienia z obszaru tematyki cysterskiej. Sytuację Zakonu Cystersów we współczesnej Polsce przedstawił w swoim wystąpieniu Ojciec Rajmund Guzik Cist., zaś na temat losów obiektów cysterskich i pocysterskich mówiła dr Barbara Stolpiak. Referat prof. Dr hab. Andrzeja M. Wyrwy pt. „Dziedzictwo kulturowe Cystersów a Szlak Cysterski i jego idea” wygłosił Sebastian Staniszewski – zastępca burmistrza Wąchocka. Współpracę w zakresie ochrony dziedzictwa cysterskiego omówiła Teresa Świercz – członek honorowy OSGC. Konferencja została objęta patronatem honorowym przez Ojca Opata dr Piotra Chojnackiego Prezesa Kongregacji Polskiej Zakonu Cystersów.

Konferencji towarzyszyła wystawa pokonkursowa prac nadesłanych w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Dziedzictwo cysterskie w obiektywie”. Zaprezentowano nie tylko prace nagrodzone i wyróżnione, ale także fotografie niektórych pozostałych uczestników konkursu.

Referaty wygłoszone na konferencji zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonferencyjnym, które wydane zostanie jeszcze w tym roku. Zawierać ono będzie również wybrane zdjęcia z konkursu fotograficznego oraz prezentacje gmin należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.


 

Stowarzyszenie przygotowało także na VIII Forum Szlaku Cysterskiego prezentację wybranych obiektów cysterskich i pocysterskich w Polsce.

Free business joomla templates