Sprawozdanie Zarządu

zdziałalności OgólnopolskiegoStowarzyszenia GminCysterskich

wroku 2012

 

 

CZŁONKOWIESTOWARZYSZENIA

 

Na posiedzeniu Zgromadzenia w dniu 16 listopada 2012 r. w Sieroszewicach w poczet członków zwyczajnych przyjęto Gminę Kamieniec Ząbkowicki oraz Gminę Bukowina Tatrzańska.

 

Na koniec 2012 roku Stowarzyszenie liczyło 22 członków zwyczajnych (Bardo, Bierzwnik, Bledzew, Bukowina Tatrzańska, Cedynia, Jemielnica, Kamienna Góra, Kamieniec Ząbkowicki, Koprzywnica, Koronowo, Krzęcin, Kuźnia Raciborska, Marianowo, Moryń, Pełczyce, Recz, Sieroszewice, Stare Czarnowo, Sulejów, Trzebnica, Wąchock, Węgorzyno), 4 członków wspierających (Wyższe Seminarium DTS w Lądzie nad Wartą, Pani Aleksandra Hrynkiewicz, Pan Piotr Hrynkiewicz, Kongregacja Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Trzebnicy) oraz 3 członków honorowych (Pan Jerzy Bakiewicz, Pani dr Barbara Stolpiak, Pani Teresa Świercz).

 

 

DZIAŁANIAWROKU 2012

 

 1. Posiedzenia władz Stowarzyszenia:
 • W dniu 22 kwietnia 2012 r. w Kuźni Raciborskiej odbyło się posiedzenie Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich w trakcie którego zostały przyjęte uchwały dotyczące: projektu planu finansowego na 2012 r., regulaminu głosowania elektronicznego, wygaśnięcia członkostwa Gminy Lądek, akceptacji zaciągniętych zobowiązań majątkowych oraz ustanowienia pełnomocnika zarządu, którym został Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta Kuźnia Raciborska. Bezpośrednio po posiedzeniu Zarządu odbyło się Zgromadzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. Przedstawiciele gmin przyjęli uchwały dotyczące rocznych sprawozdań Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, udzielenia Zarządowi absolutorium, rocznego planu finansowego na 2012 rok, w sprawie zmian statutu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich oraz akceptacji zaciągniętych zobowiązań majątkowych.
 • 16 listopada 2012 roku w Sieroszewicach odbyło się posiedzenie Zarządu OSGC, na którym podjęto uchwały w sprawie przyjęcia Gminy Kamieniec Ząbkowicki
  i Gminy Bukowina Tatrzańska w poczet członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz uchwałę w sprawie terminu i sposobu wpłacania składek członkowskich. Bezpośrednio po posiedzeniu Zarządu odbyło się Zgromadzenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, na którym podjęto uchwały potwierdzające przyjęcie do OSGC nowych gmin oraz uchwałę w sprawie ustalenia wysokości składki członkowskiej.
 1. W dniach 30 marca - 1 kwietnia 2012 r. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich wzięło udział w XVIII Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB w Katowicach. OSGC prezentowało się na stoisku regionalnym województwa śląskiego. W ramach Targów GLOB swą ofertę prezentują m.in. krajowe i zagraniczne regiony turystyczne, biura podróży
  i touroperatorzy, przewoźnicy, gestorzy bazy noclegowej (hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty), sanatoria, uzdrowiska, obiekty SPA, krajowe i zagraniczne organizacje, związki, izby turystyczne, obiekty agroturystyczne, wydawnictwa turystyczne i wiele innych. Targi obfitowały również w liczne imprezy towarzyszące,
  a także prezentacje taneczno-muzyczne, konkursy i degustacje.

      Podczas trzech dni targowych na stoisku OSGC dystrybuowane były materiały promocyjne dotyczące gmin stowarzyszonych oraz odbywały się degustacje lokalnych specjałów, które udało się pozyskać od sponsorów. Osoby obsługujące stoisko ubrane były w stroje imitujące habity cysterskie i udzielały zainteresowanym informacji dotyczących stowarzyszenia, szlaku cysterskiego oraz gmin należących do Stowarzyszenia, zachęcając do ich odwiedzenia.

 

 1. W połowie kwietnia 2012 r. ogłoszono ogólnopolski konkurs fotograficzny „Dziedzictwo cysterskie w obiektywie”. Informacje o konkursie rozpropagowano szeroko w środkach masowego przekazu, podczas imprez wystawienniczych, poprzez akcje plakatową i ulotki we wszystkich gminach stowarzyszonych.

 

 1. W dniach 18-20 maja 2012 r. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich wraz ze Śląską Organizacją Turystyczną oraz Związkiem Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku uczestniczyło w 12. Międzynarodowych Targach Turystyki w Opolu. Na opolskim Rynku OSGC prezentowało atrakcje turystyczne gmin należących do Stowarzyszenia.

 

 1. W dniach 27-29 lipca 2012r. w Bierzwniku (województwo zachodniopomorskie) po raz trzeci odbyła się impreza pod nazwą „3 dni na Cysterskim Szlaku”. Rozpoczęła się Turniejem Szachowym, Nocnym Turniejem Tenisa Stołowego oraz nocną projekcją filmów. W sobotę 28 lipca przez cały dzień odwiedzający mogli zwiedzać pocysterskie opactwo w Bierzwniku ze studentami archeologii UAM w Poznaniu, wziąć udział
  w „Biegu o Puchar Opata”, zobaczyć życie w obozowisku rycerskim oraz turniej rycerski, uczestniczyć w biesiadzie rycerskiej, a wieczorem bawić się na koncercie zespołu LEMON. W niedzielę natomiast od rana trwały zawody wędkarskie i turniej szachowy, a na scenie podziwiać można było Teatr DUET z Krakowa oraz Zespoły „Bierzwniczanki”, „Ługowianki” i „Łemko-Tower”. Częścią odbywającej się w Bierzwniku imprezy były także III Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, podczas których swoje wyroby prezentowali wystawcy z Polski, m.in. Opactwo Cystersów z Wąchocka, Opactwo Cystersów z Winnik, rękodzielnicy, rzemieślnicy oraz artyści, a także przedstawiciele klasztorów z Niemiec i Białorusi.

Swoje stoisko podczas dwóch dni trwania Targów miało także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Odwiedzający mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi wszystkich gmin zrzeszonych, a także samego Stowarzyszenia.

 

 1. W dniach 31 sierpnia – 2 września 2012 r. Stowarzyszenie brało udział w VII Forum Szlaku Cysterskiego w Wągrowcu. Uczestniczący w Forum członkowie OSGC spotkali się z władzami Gminy Wągrowiec w Urzędzie Gminy. W trakcie Forum Przewodnicząca OSGC przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej założenia i cele działalności OSGC, najnowsze formy stosowanej promocji oraz współpracę Stowarzyszenia
  z innymi podmiotami działającymi w obszarze dziedzictwa cysterskiego.

 

 1. W dniach 24 – 27 października 2012 r. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich po raz piąty wzięło udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2012 w Poznaniu. Udział w Targach miał na celu promocję Stowarzyszenia, Szlaku Cysterskiego oraz walorów turystycznych gmin należących do Stowarzyszenia. Stoisko OSGC, które obsługiwały trzy osoby : Monika Jordan, Piotr Jordan i Marcin Gałuszka-Biernacki cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających zarówno podczas dni branżowych przeznaczonych dla ludzi profesjonalnie zajmujących się turystyką, jak i dni otwartych dla wszystkich odwiedzających. Na stoisku dostępne były materiały promocyjne i gadżety Stowarzyszenia przygotowane specjalnie na targi, m. in. bloczki, pocztówki, kalendarzyki listkowe, kalendarze ścienne, długopisy, ołówki, balony, cukierki reklamowe, smycze, ulotki i broszury, a także materiały promocyjne przesłane przez gminy należące do Stowarzyszenia. Niewątpliwą atrakcją była także makieta cystersa użyczona Stowarzyszeniu specjalnie na Targi przez Gminę Jemielnica. Osoby obsługujące stoisko ubrane były w stroje imitujące habity cysterskie i udzielały zainteresowanym informacji dotyczących stowarzyszenia, szlaku cysterskiego oraz gmin należących do Stowarzyszenia zachęcając do ich odwiedzenia. Stoisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich cieszyło się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na różnorodność i atrakcyjność materiałów oferowanych przez Stowarzyszenie, ale także ze względu na to, że odbywały się tam liczne degustacje regionalnych produktów, które udało się organizatorom pozyskać od sponsorów.

 

 1. W roku 2012 roku wysłano zaproszenia do gmin posiadające obiekty cysterskie lub pocysterskie, proponujące wstąpienie do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.

 

 1. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich należy do niewielu organizacji
  w Polsce wykorzystujących potencjał technologii mobilnych i geolokalizacji w promocji turystyki. Stowarzyszenie we współpracy z agencją INTRO PR zrealizowało projekt
  pn. „Poznawaj Cystersów Mobilnie”, w ramach którego uruchomiono stronę Gmin Cysterskich w serwisie społecznościowym Foursquare. Foursquare wykorzystuje potencjał geolokalizacji, czyli meldowania się w miejscach. Trend ten (z powodzeniem wykorzystywany na Zachodzie, a w Polsce wciąż rozwijający się) postanowiono wykorzystać do promocji naszych obiektów cysterskich. Z uwagi na swoją cechę mobilności, serwis Foursquare wykorzystywany jest głównie jako aplikacja mobilna. Użytkownikom urządzeń mobilnych umożliwia znajdowanie miejsc w obrębie danej lokalizacji oraz dzielenie się ze znajomymi i społecznością Foursquare opiniami na temat danego miejsca (w formie komentarzy, wskazówek, zdjęć). Strona Gmin Cysterskich w Foursquare dostępna jest pod internetowym adresem www.foursquare.com/gminycysterskie. Umieszczono tu najważniejsze informacje
  o obiektach w gminach stowarzyszonych, w podziale wg województw. Każdy obiekt został umiejscowiony na mapie lokalizacyjnej, krótko opisany i opatrzony zdjęciami.

            Zasady działania Foursquare dla OSGC:

 • każdy obiekt cysterski znajdujący się w gminie należącej do Stowarzyszenia oznakowany jest specjalną informacją. Przesłano ją, z prośbą o umieszczenie
  w widocznym miejscu na obiektach.
 • użytkownik Foursquare, który odwiedzi dany obiekt, może „zameldować się”
  w nim; w ten sposób uzyska informację o znajdujących się w pobliżu innych obiektach cysterskich oraz miejscach noclegowych, restauracjach, sklepach itd.
 • aktywność użytkowników (tj. „meldowanie się” w danym miejscu kilka razy, dodanie opinii, zdjęć) nagradzana jest punktami, które następnie zamieniane są na odznaki Foursquare. Dzieje się to automatycznie, w ramach wspomnianej już grywalizacji.
 • aktywni użytkownicy Foursquare, odwiedzający obiekty cysterskie OSGC zdobywać będą dodatkowo nagrody. Jeśli „zameldują się” w co najmniej
  10 miejscach cysterskich, otrzymają pakiet gadżetów OSGC. Aktywność ta będzie na bieżąco monitoropwana za pomocą panelu administrującego stroną OSGC
  w Foursquare.

Korzyści z wykorzystania potencjału technologii mobilnych i geolokalizacji:

 • nowoczesne narzędzie promocji obiektów cysterskich,
 • informacje turystyczne o obiektach cysterskich zebrane w jednym miejscu
  (tj. w serwisie Foursquare.com) i zawsze „pod ręką” (dzięki aplikacji mobilnej Foursquare),
 • poznanie opinii turystów o danym miejscu (jego dobrych i złych stronach, co można poprawić, by miejsce było bardziej atrakcyjne itd.),
 • wyjście w stronę lokalnych przedsiębiorców związanych z obsługą ruchu turystycznego (poprzez zachęcenie ich do utworzenia profilu w Foursquare, dzięki czemu turysta znajdzie łatwiej to miejsce),
 • wzrost zainteresowania obiektami cysterskimi (poprzez rekomendacje Foursquare w popularnych portalach społecznościowych – tj. Facebook i Twitter),
 • tworzenie grupy społecznościowej Gminy Cysterskie (czyli grupy turystów-pasjonatów, chętnie i często odwiedzających obiekty cysterskie, fanów strony Gminy Cysterskie w Foursquare).

 

 1. W 2012 roku ze środków Stowarzyszenia zostały wydane następujące materiały promocyjne: flagi Szlaku Cysterskiego, pieczątki okolicznościowe dla gmin członkowskich, moneta okolicznościowa, tabliczki PCV z informacją o aplikacji Forsquare – Poznawaj Cystersów mobilnie, plakaty konkursowe, ulotki konkursowe, krówki reklamowe, opakowania, landrynki reklamowe, torebki papierowe, długopisy, pocztówki, balony, kalendarzyki listkowe, kalendarze ścienne, bloczki, kubki. Materiały promocyjne wysłano wszystkim gminom członkowskim.

 

 1. W 2012 r. OSGC reklamowało walory gmin stowarzyszonych w następujących publikacjach:
 • Biuletyn OSGC nr 4;
 • Wiadomości Turystyczne „ TURYSTYKA PIELGRZYMKOWA”;
 • Dziennik Zachodni – konkurs fotograficzny;
 • POLEN – das Reisemagazin – wydanym przez Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Berlinie.

 

 

 

                                                                                              Przewodnicząca

                                                                                  Ogólnopolskiego Stowarzyszenia

                                                                                              Gmin Cysterskich

                                                                                                   Rita Serafin

 

Free business joomla templates