Pomnik historii w Sulejowie

Piotr Nienartowicz
13.12.2012

 

28.11.2012 r. o godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie O. Augustyn Węgrzyn OCist. odebrał podpisane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii zespołu opactwa cystersów w Sulejowie. W spotkaniu uczestniczyli również m.in.: Starosta Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała oraz Burmistrz Sulejowa Stanisław Baryła.

 Nadanie takiego tytułu automatycznie podwyższa rangę zabytku, który jest dzięki temu chętniej odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych. Właścicielowi obiektu jest też łatwiej pozyskać pieniądze na jego remont z budżetu państwa i z Unii Europejskiej. Status Pomnika Historii jest niezbędny, by ubiegać się o wpis na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Obszar wyżej wspomnianego pomnika historii obejmuje kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego (Becketa) wraz z kapitularzem oraz pozostałościami południowego i zachodniego skrzydła klasztornego, obwodem warownym z fragmentami murów kurtynowych, basztami: Opacką, Muzyczną, Attykową i Mauretańską, basztami bramnymi: Krakowską i Rycerską, arsenałem, zabudowaniami gospodarczymi, pozostałościami: młyna, pałacu opackiego, dawniej plebanii oraz układu wodnego - będącego elementem dawnych ogrodów klasztornych.

 

 

 

Free business joomla templates